02.04.2024

Светски ден за подигање на свеста за аутизмот

Министерот за труд и социјална политика денеска по повод Светскиот ден за подигање на свеста за аутизмот го посети Дневниот центар за деца со посебни потреби "Sуница" во Прилеп.

Дружбата со овие дечиња на денот кога го одбележуваме Светскиот ден за свесноста за аутизмот за мане е приоритет.

Запознав и семејство кое има три близнаци со аутизам. Децата се соочуваат со проблем и наместо инклузија, тие доцнат една училишна година.

 

Во иднина нема да дозволиме нивно социјално исклучување од системот, туку ќе се работи на нивна инклузија.

Со еден клик до сите услуги
Uslugi.gov.mk
Кликни тука
-->
Овој веб сајт користи колачиња "Cookies", за да го подобри корисничкото искуство.

Доколку ги прифаќате условите притиснете “Се согласувам”. Повеќе инфо.

var prevDropDown = null; function dropDown(src) { if (prevDropDown != null) { prevDropDown.className = "mnuHidden"; } var id = src.id; var subMenuTable; var childID = id + '_submenu'; subMenuTable = document.getElementById(childID); subMenuTable.className = "mnuVisible"; prevDropDown = subMenuTable; }